Menu
Home Page

Our Governors

Wellfield Methodist & Anglican Church School GOVERNORS

 

The Governing Body of Wellfield School meets three times a term - once each for Standards and Effectiveness (SEC) and Resources Committees and once as the Full Governing Body. There are also various smaller and sub-committees that meet regularly and these meeting are not included in the attendance figures.  It is  responsible for setting the strategic framework of the school and monitoring its implementation. It acts as a 'critical friend' by holding the Head teacher to account for the educational performance of the school and its pupils. The Governing Body also oversees the finances of the school; making sure money is well spent. 

 

Ross Shekleton (Chair of the Governing Body) 

On Friday 3rd March our Governors visited school to have a look at all of our initiatives to promote and improve reading in school. They were also thinking about 'Are our children happy and safe in school?'

They all agreed that they had a fabulous day and saw lots of reading initiatives. The Governors were impressed by the ability of the children to articulate their ideas and discuss concepts. In terms of reading they saw:

 

  • A lovely busy library (although a bit noisy with the hall next door)
  • Class novels being read
  • Every child in KS2 with a reading book on their table
  • Books outside in the Year R and 1 play areas (Reading den/shed)
  • Guided reading
  • Book fair
  • Exciting and inviting reading corners
  • Comprehension work
  • Teaching Assistants supporting children's reading
  • Variety of reading materials including comics and newspapers
  • Extreme reading display
  • Interventions such as IDL cloud
  • Espresso ( On-line Reading / News articles)
  • Displays in classrooms and HUGE variety of vocabulary
  • Children covered in words for World book Day

 

In the afternoon the Governors chatted to children from The School Council about their ideas in relation to reading and how they felt about happiness and safety in school. They did this  whilst eating a cream tea of scones, jam & cream; all baked by the School Council.

 

A very successful day - Thankyou our lovely Governors !

 Mr Ross Shekleton – Chair of the Governing Body

Foundation Governor (Anglican) - Year 6 Governor

Responsibilities: Resources Committee, H & S, Finance, Maths, ICT, Safeguarding

Term of Office: 1st March 2016- 29th Feb 2020

Pecuniary Interests: None

 

Mrs Janet Pay - Headteacher

Ex Officio

Responsibilities: SEC, Resources, Health & Safety, Assessment

Term of Office: 1st January 2014 - Current

Pecuniary Interests: Headteacher at Wellfield 

 

 

Vacancy– Vice Chair of the Governing Body

Foundation Governor (Methodist Church

Responsibilities:  

Term of Office:  

Pecuniary Interests: None

 

 

Fr. Charlie Hill – Foundation Governor

Ex Officio

Responsibilities: SEC, Pastoral, RE, SMSC, pupil attendance

Term of Office:  17th Jan 2015 - current

Pecuniary Interests: Governor at Hendon Brook PRU Primary School.  

                        

 

 

Rev.Mark Jason - Foundation Governor

Ex Officio

Responsibilities: Resources Committee, Pastoral Support, Worship

Term of Office: 1.9.18 to 31.8.22

Pecuniary Interests: None  

 

 

 

Vacancy

Foundation Governor (Methodist Church) 

Responsibilities:  

Term of Office:  

Pecuniary Interests:  

 

 

Mrs Hannah Cutler

Foundation Governor (Anglican Church)  - Year 5

Responsibilities:  SEC, Resources, Assessment, SRE, PSE, Careers

Term of Office:  21.5.18 to 20.5.22

Pecuniary Interests:     

 

 

 

Miss Christina Harpur – 

Staff Governor - Link governor

Responsibilities: Curriculum, Offsite Provisions, Staff Health & Safety Representative

Term of Office:  8th March 2016 to 7th March 2020 

Pecuniary Interests: Class Teacher at Wellfield

 

 

Lee Williams

Local Authority Governor - Year 4 governor

Responsibilities: Resources, design & technology, geography, history

Term of Office: 29th March 2017 to 28th August 2021

Pecuniary Interests: None  

 

 

Mrs Joanne Malpass 

Foundation Governor (Anglican) - Year 2 governor

Responsibilities: SEC, English, Music, Art,

Term of Office: 5.2.18 to 4.2.22

Pecuniary Interests: None  

 

 

 

Mrs Stephanie Reid  

Foundation Governor (Methodist Church) - Year 1 Governor

Responsibilities: Curriculum, RE/Worship, curriculum enrichment, child protection, complaints & pupil discipline. 

Term of Office:  11.12.17 to 10.12.21

Pecuniary Interests:  

 

 

Mrs Nicole Walton

Parent Governor - Year 3 Governor 

Responsibilities:  SEC, Admissions, assessment, PE, parent voice

Term of Office:  -  12.3.18 - 11.3.22

Pecuniary Interests:  None   

 

 

Mrs Chloe Moretta

Parent Governor - Year 5 Governor

Responsibilities: SEC, Curriculum, Science & Library, Pupil Premium/Pupil Voice

Term of Office:  - 21st March 2016 - 20th March 2020

Pecuniary Interests: None

 

 

Mrs Kay Wyatt 

Co-opted Governor

Responsibilities: Resources Committee, Finance, Health & Safety.

Term of Office:  - 25th February 2015 to 24th February 2019

Pecuniary Interests: Office Manager at Wellfield, Owner of GK Electrical is distant relative 

 

 

 

Mr. Gordon McLeod

Associate  Governor

Responsibilities: Health & Safety, Fire Safety

Term of Office:  - 9th December 2014 - 8th December 2018

Pecuniary Interests: None   

 

 

Dr. Alison Mackenzie 

Associate Governor

Responsibilities:  Admissions, SRE, PSE

Term of Office:  - 1st January 2016 - 31st December 2020

Pecuniary Interests: None    

 

 

 

- Clerk to Governors (LCC)

 

 

 

 

Resignations

 

Top